👉Dnešní díl Hypotečního rádce věnujeme tématu, zda si k hypotéce sjednat rizikové pojištění, které mi tak aktivně a výhodně nabízí můj poradce v bance?
Předně napíši: ano, jsem pro pojistku, ale ať je KVALITNÍ a hlavně FUNGUJE 😛
🗣 Prvně se ptejme, proč banky poskytují k úvěrům pojistky?
Na první pohled se to celé tváří, že chtějí klientům pomoci a zajistit je pro případ problému a někdy dokonce sjednáním pojistky zvýhodňují samotnou hypotéku slevou na úrokové sazbě. Jenže je nutné říci, že sleva většinou bývá v řádu 0,1% z hypotéky, což je při třicetileté splatnosti úspora cca 60Kč měsíčně ve splátce z každého 1 milionu hypotéky. WOW, pecka!
👉Na druhou stranu „sleva není zadarmo“ a samotná pojistka pak ve zcela základním nastavení na Smrt a plnou invaliditu i na jen blbý 1 milion korun vychází cca 250Kč měsíčně. No a co když byste se chtěli pojistit kvalitněji i na riziko pracovní neschopnosti či ztráty zaměstnání? Pak už to na milionu naskočí na 450Kč měsíčně a přitom máte stále slevu jen 60Kč z hypotéky. No neber to. A co teprve, když byste dlužili víc, než milion. To už je měsíčně solidní raketa k samotné splátce hypotéky.
🦸 Co radím klientům já? Ano, rozhodně se pojistěte, budete mít na krku dluhy a nikdy nevíte, co vás může potkat. 🤓 Pojistka není od toho, aby vám šetřila peníze, ale aby vás kryla v případě problému či výpadku příjmu. Je to ale dobrovolný a ne povinný produkt, ale to už se v bankách u hypoték tak nahlas neříká.
Já tak raději klientům zařizuji jen čistý hypoteční úvěr, který nemusí být podmíněn sjednáním žádných dalších bankovních nesmyslů, i tak se dostaneme na nejlepší možnou úrokovou sazbu a pak ať si přece dospělý a svéprávný klient sám rozhodne, zda pojistku chce či nikoli.
A pokud dá na mou radu a o pojistku projeví zájem, pak spolupracuji se specialisty výhradně jen na pojistné produkty, kteří klienta umí KVALITNĚ zajistit tak, aby byla chráněna třeba i další rizika, než jen ta, která umí bankovní „nesmysl“ a mnohdy pak i měsíční platba vychází levněji, než bankovní varianta. Ale hlavně to funguje v případě průseru a umí to krýt třeba i sporty, specifická rizika pracovních pozic, větší částky krytí apod.
A co je podle mě nejlepší? Tím, že pojistka není pevně spojena s hypotékou, klient ji v budoucnu může sám libovolně měnit, upravovat či případně rušit či sjednávat v jiných pojišťovnách a hlavně, pokud by pak nedej bože muselo dojít k nějakému plnění v případě újmy, pak dostane peníze z pojistky přímo klient a ten ať si sám rozhodne, zda si plnění nechá na úhradu léčebných výloh, na splacení hypotéky (což ze zákona může) a nebo si prostředky nechá jako rezervu, ze které se budou další roky strhávat dál splátky.
Je to myslím komfortnější a výhodnější než jen platit bankovní pojistku, která v praxi příliš rizik nekryje, bývá dražší a pokud dojde k plnění, pak se jen přelijí peníze z pojišťovny do banky… A klient co?…
A to se raději ani nebudu bavit o tom, že některé banky platbu pojistky zahrnou do samotné výše hypotéky, takže se pak úroky platí nejen z hypotéky, ale i samotné pojistky. To je už ale jiný příběh 😊
Předešlé díly Hypotečního rádce najdete na mém webu v sekci Blog