Dnes se spolu podíváme na téma, kdy jako klient mám začít řešit hypotéku?
Situaci vysvětlím trochu jiným příkladem a věřím, že si odpovíte sami. Pojďme si pro představu popsat menší příběh:
Vaše milovaná žena vás poslala do obchodu na nákup, sehnal jste vše potřebné a teď stojíte u pokladny a máte platit. Je několik variant:
- Varianta jedna: Zaplatím kartou a je mi jedno, co to stálo, protože mám na účtu dost připravených peněz
- Varianta dvě: měl jsem nějakou představu, kolik nákup bude stát a tak jsem si s sebou vzal o něco vyšší částku, než očekávám, že budu potřebovat a z toho to zaplatím. A možná si k nákupu přihodím ještě žvýkačky u kasy nebo lahvinku vína na večer.
- Varianta tři: vyndám nákup na pokladní pás, prodavačka zboží namarkuje a ve chvíli, kdy po mě chce zaplatit se začnu ptát ostatních ve frontě, zda mi na to nepůjčí
- Varianta čtyři: nechám nákup nákupem, zaběhnu zpět domů a začnu hledat peníze po bytě a doufám, že najdu dostatek. Jenže ostatní z fronty mě mezitím předběhnou, protože na mě nikdo čekat nebude anebo jsem holt doma nenašel dostatečnou částku odpovídající cenovce nákupu.
A teď zpět k tématu hypoték, kdy varianta 1 a varianta 2 jsou hotovost či mít SCHVÁLENOU HYPOTÉKU DOPŘEDU a mít s bankou PODEPSANOU ÚVĚROVOU SMLOUVU.
a varianta 3 a 4 jsou si začít hypotéku teprve vyřizovat i s rizikem, že financování vůbec nezískám nebo nedosáhnu na potřebnou částku.
A teď si představte, že se nejedná o každodenní nákup deseti rohlíků, třiceti deka vlašáku a dvou lahváčů, ale o životní investici v řádu milionů korun. Pokud tak uvažujete nad pořízením nemovitosti či stavbou, mohu rozhodně doporučit se na nákup opravdu připravit předem. Vědět, kolik si mohu dovolit a nachystat si případně i více, než reálně hodlám utratit, právě kvůli tomu, že si pak můžete dopřát to víno a žvýkačky, i když původně na nákupním seznamu nebyly.
K tomu dnes slouží tzv. Pohotovostní hypotéky, kdy si s bankou dopředu sjednáte potřebný úvěrový rámec a teprve až ve chvíli, kdy si najdete vhodný předmět koupě se rozhodnete, kolik z úvěru reálně použijete, přičemž nevyužitý zbytek si buď necháte jako rezervu např. na rekonstrukci či vybavení anebo jej vůbec nevyužijete, s čímž nemáte spojené žádné penále. Reálně pak bance budete splácet opravdu jen to, co jste z hypotéky skutečně vyčerpali. Navíc peníze na nákup můžete mít předem připraveny až tři roky a dokud jste nenakoupili, ani nic neplatíte.
ALE JSTE NA NÁKUP PŘIPRAVENI
Tak přeji dobrou ruku při koupi rohlíků a „vlašáku“ za pár milionů 😊